Choď na obsah Choď na menu
 


Rodné meno: Stephenie Morgan
Narodená: 24. december 1973; Hartford, Connecticut, USA;
Národnosť: americká
Zamestnanie: spisovateľka

V písaní ju ovpyvnili: Orson Scott Card, Jane Austen, William Shakespeare, Maeve Binchy, sestry Brontëové, Daphne du Maurier, L. M. Montgomery, Louisa May Alcott, Eva Ibbotson, William Goldman, Douglas Adams, Janet Evanovich

Stephenie sa narodila v Connecticute, Stephenovi a Candy Morganovcom. Vyrastala vo Phoenixe, v Arizone, s ďaľšími piatimi súrodencami: Sethom, Emily, Jacobom, Paulom a Heidi. Študovala na Birgham Young University, kde v roku 1995 ukončila štúdium Anglického jazyka s titulom bakalár. V roku 1994 sa vydala za jej manžela Christiana (s prezývkou Pancho) a majú spolu troch synov menom Gabe, Seth a Eli.

Twilight ságu začala písať 2. júna 2003. Dovtedy nenapísala nič, odhliadnuc od pár kapitol nikdy nedokončených príbehov. V tento osudný deň ju inšpiroval jej sen, v ktorom sledovala intenzívny rozhovor mladej, obyčajne vyzerajúcej ženy a krásneho, v slnečnom svetle sa trblietajúceho upíra. Boli spolu na nádhernej lúke a hovorili o svojej láske a o komplikovanosti ich situácie, keďže krv mladej ženy pôsobila na upíra neodolateľne a len s problémami dokázal zabrániť tomu, aby ju zabil.

Stephenie v to ráno nechcela stratiť spomienku na tento sen a tak sa rozhodla podrobne ho zapísať. Časom dopísala k scéne z lúky celý príbeh a Stephenina staršia sestra Emily jej po prečítaní navrhla, aby sa pokúsila knihu vydať. To samozrejme nebolo jednoduché a predtým ako sa jej podarilo nájsť ochotného vydavateľa, bola odmietnutá asi v ôsmych rôznych vydavateľstvách. Odvtedy sa Twilight rozrástol na celú ságu pozostávajúcu zo štyroch kníh, bol vydaný v približne štyridsiatich krajinách sveta a príbeh o láske Belly a Edwarda sa objaví aj na plátnach kín (slovenská premiéra prvej časti je 15.januára 2009).

Publikácie:

  Twilight(2005)
  New Moon(2006)
  Eclipse(2007)
  Breaking Dawn(2008)

Prom Nights from Hell (2007, jedna poviedka)
The Host (2008)
The Twilight Saga: The Official Guide (sprievodca k Twilight ságe, 2009)

zdroj

Alice

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

asdfghj

(zuzka, 4. 1. 2010 13:38)

aj vtedy, ked kopirujem vlasttny text, co som sma napisala? no nevadi risknem to hned a tu teraz- kto by chcel kamaratku na zivot a na smrt, nechmi prosim zavola. mozem dat aj stranku na kukanie sumrak a nov. potrebujem opravdovu kamaratku, jednu som mala, ale co sa z nej vyklulo... je to dlhy a dobrodruzny pribeh, chodili sme hore do lesov a co sa tam prihodilo.... fakt zaujimave a vesele, strasidelne ale konci to ako drama. na konci smutne, ale mohla by som svoj pribeh kamaratstva zacat znova a hladam niekoho, kto by mi s tym pomohol. moje tel- 0917 570 858

hmmmmmmmmm

(Dušička, 18. 4. 2009 9:19)

Viete, že: Je zakázané kopírovať akékoľvek články, preklady a sťahovať scany z portálu twilight.sk a zverejňovať ich v akejkoľvek forme. ??? :)